Wybierz odpowiednią szpachlę do samochodu - pzwla.pl

Wybierz odpowiednią szpachlę do samochodu

W miarę użytkowania pojazdu pojawia się na nim coraz więcej drobnych uszkodzeń. Są to przeważnie zarysowania, wgniecenia, czy różne ubytki. Jeżeli zależy nam na tym, aby pojazd prezentował się okazale, warto zaopatrzyć się w różne materiały wypełniające. Jednym z nich jest szpachla samochodowa


Miejsce nakładania szpachlówki


Podstawowymi składnikami szpachli samochodowej są mineralne wypełniacze, jak również żywice poliestrowe. Ponadto w substancji jest obecnych wiele dodatków, które mają różne zastosowanie w zależności od warunków i miejsca nakładania. Można wyróżnić więc kilka typów szpachlówki. W bezpośrednim sąsiedztwie silnika (czyli pokrywa, katalizator) panują często wysokie oraz zmienne temperatury. W takich miejscach nada się najlepiej szpachla samochodowa z pyłem aluminiowym. W innych miejscach na karoserii samochodu (gdzie panują normalne, atmosferyczne warunki), bardzo przydatny będzie dodatek włókna szklanego. Szpachla samochodowa wzbogacona o tą substancję może zniwelować dziury i wgniecenia. Jest łatwa do modelowania oraz wytrzymała na warunki atmosferyczne. Warto również wybrać substancje tego typu z odpowiednimi dodatkami wykańczającymi (do lakieru), jak również do plastiku. 


Wybór materiałów i aplikacja substancji


Zazwyczaj profesjonalną wersją szpachli samochodowej jest odmiana dwuskładnikowa. Pierwszym komponentem jest właściwa szpachlówka, a drugim - utwardzacz. Podawane są one osobno, dzięki czemu można je mieszać w żądanych proporcjach, zazwyczaj w stosunku 3% utwardzacza i 97% szpachli. Sprawia to, że można tym samym regulować plastyczność substancji, jak również jej tempo wysychania. Przed nałożeniem szpachli warto przetrzeć powierzchnię papierem ściernym oraz pokładem epoksydowym. Ma to na celu zatrzymanie korozji i tym samym zapobieżenie jej w przyszłości. Szpachla samochodowa powinna być nakładana warstwa po warstwie - każdy podkład powinien być jak najcieńszy. Po zakończeniu nakładania i zaschnięciu substancji należy ją wyszlifować papierem ściernym, uważając jednak by nie porysować lakieru. 

Słowa kluczowe:szpachla samochodowa,