Osoby, które nie radzą sobie z emocjami po rozstaniu - pzwla.pl

Osoby, które nie radzą sobie z emocjami po rozstaniu

Większość dorosłych osób w swoim życiu, co najmniej kilka razy musi zmierzyć się z rozstaniem z partnerem. Sytuacja jest szczególnie trudna wtedy, gdy jesteśmy stroną porzucaną a także wtedy, gdy rozstanie wydarza się nagle. Najczęściej wystarcza okres kilku miesięcy aby poradzić sobie ze zmianą sytuacji. Są jednak takie osoby, które bardzo ciężko znoszę rozstania i nawet po kilku latach nie mogą wrócić do równowagi.


Jakie emocje towarzyszą rozstaniom?


Rozstania nigdy nie są przyjemne. Szczególnie trudno jest przejść do porządku dziennego nad rozstaniem w sytuacji, gdy partnerzy spędzili ze sobą wiele lat i mają wspólne dzieci. Zwykłe w reakcji na niespodziewaną wieść o rozstaniu osoba porzucona przeżywa szok i niedowierzanie. W początkowym okresie nie przyjmuje tego do wiadomości i cały czas ma nadzieję, że wszystko da się jeszcze naprawić. Niestety partnerzy bardzo często odchodzą do kogoś innego i tym bardziej nie ma szans na to, że dana para się zejdzie. Rozstanie składa się z kilku etapów, którym towarzyszy szok, złość, wyparcie a także utrata poczucia własnej wartości. Dopiero później następuje pogodzenie się z sytuacją i próby ułożenia swojego życia na nowo. Niestety część osób, nie potrafi się pogodzić z rostaniem nawet po kilku latach, rozmyśla o byłym partnerze, szuka z nim kontaktu i żyje życiem, którego już nie ma. Jest to bardzo alarmująca i wyniszczająca sytuacja, w której pomoże dobry psycholog bytom.


Kiedy należy zwrócić się do psychologa przy problemach z akceptacją rozstania?


Rozstania choć bardzo bolesne to są częścią naszego życia. Każdy z partnerów w dowolnym momencie ma prawo zakończyć relację, jeśli nie czuję się w niej szczęśliwy. Jeśli dochodzenie do siebie po rozstaniu trwa dłużej niż kilka miesięcy, to znak że dana osoba była w niezdrowy sposób uzależniona od partnera i ma pewne problemy emocjonalne. Warto więc zgłosić się do fachowca, takiego jak psycholog Bytom po to, by przepracować swoje trudne emocje. Psycholog może także uporać się z poczuciem winy i spadkiem własnej wartości. Z jego pomocą pacjent będzie mógł uporządkować swoje sprawy, zrozumieć własne uczucia i ruszyć do przodu. 

Słowa kluczowe:psycholog bytom,