Druk 3d - pzwla.pl

Druk 3d

Na pewno każdy słyszał o drukarkach 3d. Jednak niewielka część osób miała z nimi styczność, a jeszcze ludzi z takiej technologii korzystało. W ostatnich latach sporo słyszy się na temat drukowania 3d. Piszą o tym największe gazety, głośno o tym w telewizji, radio i internecie. Jednak nadal spora grupa ludzi niewiele wie na ten temat. Ten artykuł przybliża podstawy funkcjonowania technologii druku 3d.


Technologia druku 3d


Druk 3d został opracowany w 1984 roku w USA. Wtedy była to tak zwana technika stereolitografii. Polegała ona na tym, że laser utwardzał żywicę światłoutwardzalną, dzięki czemu powstawał przestrzenny obiekt, który był budowany warstwa po warstwie. W następnych latach powstawały nowe techniki, które różniły się wykorzystywanym materiałem, jego metodą spajania formą.


Czym jest ta technologia?


Druk 3d to definicja, która obejmuje różne technologie, które nieco się od siebie różnią. Niektóre z nich wykorzystywane są do wykonywania prostych przedmiotów i detali, inne natomiast do bardzo skomplikowanych oraz precyzyjnych elementów. Dzisiaj wyróżnić możemy kilka głównych rodzajów technologii druku przestrzennego:FDM – druk z termoplastów
CJP – druk z proszku gipsowego
SLS i MJF – druk ze sproszkowanych tworzysz sztucznych
SLM, DMP, EBM – druk ze sproszkowanych metali
LOM – druk z papieru lub folii

Szerokie zastosowanie


Druk 3d znalazł dość szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie, żywności, marketingu, inżynierii i wielu innych dziedzinach gospodarki. Wykorzystywanie tej technologii ma wiele plusów, do których zaliczymy:szybki czas wykonania pracy
niski koszt produkcji
możliwość tworzenia bardzo skomplikowanych geometrii

Ograniczenia


Druk 3d ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie nadaje się on do seryjnej produkcji, która wymaga wytwarzania tysięcy elementów. Drukarki 3d nadają się w przypadku wytwarzania pojedynczych przedmiotów albo przy niskich seriach produkcyjnych. Dla produkcji masowej, lepiej wykorzystywać inne technologie, które bardziej się opłacają.

Słowa kluczowe:Druk 3d,