Psychoterapia - skuteczna metoda w leczeniu schorzeń natury psychicznej - pzwla.pl

Psychoterapia - skuteczna metoda w leczeniu schorzeń natury psychicznej

Współcześnie, w epoce nieustannego pośpiechu i stresu, wielu ludzi doświadcza różnego rodzaju problemów i zaburzeń natury emocjonalnej czy osobistej, z którymi nie potrafi sobie poradzić samodzielnie, bez fachowej pomocy. Są to trudności związane m.in. z utratą pracy, śmiercią rodzica lub innej bliskiej osoby czy problemami w małżeństwie. Bardzo często skutkują one nasilaniem się różnych negatywnych emocji, poczuciem całkowitej utraty kontroli nad życiem, a nawet pojawianiem się objawów psychosomatycznych. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty z zakresu psychologii. 


Formy i metody psychoterapii 


Psychologowie często nazywają psychoterapię "podróżą w głąb samego siebie". Są oni bowiem jedynie przewodnikami, którzy mają za zadanie bezpiecznie przeprowadzić daną osobę do krainy normalności. psychoterapia opiera się na bezpośrednim kontakcie lekarza z pacjentem. Istnieją różne jej formy, a do najważniejszych można zaliczyć: terapię poznawczo-behawioralną, psychodynamiczną, systemową, humanistyczną czy sfokusowaną na konkretnych rozwiązaniach. Może być przy tym prowadzona zarówno indywidualnie, jak i w mniejszych lub większych grupach (np. małżeńska, rodzinna). Wszystkie wymienione formy i metody gwarantuje psychoterapia gliwice. Warto pamiętać o tym, że mogą ją prowadzić jedynie specjaliści - przede wszystkim wykwalifikowani psychologowie oraz psychiatrzy. Wyłącznie tacy są właśnie zatrudnieni w psychoterapia gliwice.


Dlaczego ludzie zgłaszają się do psychoterapeuty?


Powody, dla których ludzie decydują się skorzystać z pomocy psychologa czy psychiatry, są bardzo różnorodne. Do specjalisty możemy się udać choćby wtedy, gdy odczuwamy lęk, bezsilność, brak nadziei, obniżenie nastroju czy dolegliwości natury somatycznej (fizycznej). Innym momentem, w którym należy wybrać się do lekarza, jest duża trudność w radzeniu sobie z nastrojem i stanami emocjonalnymi (np., smutkiem, wstydem, poczuciem winy czy osamotnienia) lub w relacjach z innymi ludźmi. Ostatnim istotnym powodem skutkującym koniecznością skorzystania z pomocy specjalisty jest nadużywanie substancji psychoaktywnych (np. alkoholu czy narkotyków) i zachowania o znamionach nałogu (m.in. hazard, seksoholizm czy uzależnienie od zakupów). Niezależnie od przyczyny, możemy bez trudu uzyskać pomoc w wielu darmowych ośrodkach w Polsce. Ważnym centrum pomocy ludziom z problemami psychicznymi jest psychoterapia gliwice

Słowa kluczowe:psychoterapia,